Οι Εκλεγέντες για την ΠΕΔΑ & ΚΕΔΕ και η οριστική σταυροδοσία Δημοτικών συμβούλων όλων των παρατάξεων

102

ην πρώτη θέση στην εκλογική διαδικασία της Π.Ε.Δ.Α. που πραγματοποιήθηκε χθες στο Σεράφειο Ίδρυμα του Δήμου Αθηναίων  κατέλαβε η προσκείμενη στην «Νέα Δημοκρατία», «Ενωμένη Αυτοδιοικητική Παράταξη» με 149 ψήφους και 13 έδρες (από τις 25 συνολικά) και σχηματίζει αυτοδύναμο Διοικητικό Συμβούλιο. 

Στην δεύτερη θέση κατατάχθηκε η παράταξη «Νέα Αυτοδιοίκηση» του απερχόμενου Προέδρου της Π.Ε.Δ.Α, Γιώργου Ιωακειμίδη με 50 ψήφους (4 έδρες) και ακολουθούν:

Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Πρωτοβουλία (πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ)  31 ψήφοι και 3 έδρες

Αυτοδιοικητικό Κίνημα (πρόσκειται στο ΚΙΝ.ΑΛ) 30 ψήφοι και 3 έδρες

Λαϊκή Συσπείρωση (ΚΚΕ) 19 ψήφοι και 2 έδρες

Συντονισμός Αιρετών  (ΛΑΕ) 11 ψήφοι (έχασε την έδρα για μια ψήφο)

ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1 ψήφος

ΑΘΗΝΑ το σπίτι μας 1 ψήφος

Ψήφισαν 293 επί συνόλου 300 εκλεκτόρων
Άκυρα 1 ψήφος. Λευκά 0

Σε ότι αφορά την σταυροδοσία  των υποψηφίων, στην πλειοψηφήσασα παράταξη από το αποτέλεσμα της οποίας θα προέκυπτε ο νέος Πρόεδρος της Π.Ε.Δ.Α., ο Δήμαρχος Δήμου Γαλατσίου, Γιώργος Μαρκόπουλος έλαβε 100 ψήφους έναντι 69 του Δημάρχου Δήμου Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης, Γρηγόρη Κωνσταντέλλου και αναμένεται να είναι ο νέος πρόεδρος της Π.Ε.Δ.Α.

Αποτελέσματα Σταυροδοσίας (η πληροφόρηση προέρχεται από την  Παράταξη)

«Ενωμένη Αυτοδιοικητική Παράταξη» (149 ψήφοι, 13 έδρες)

Γιώργος Μαρκόπουλος, Δήμαρχος Δήμου Γαλατσίου

Υποψήφιοι για το Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΕΔΑ

Δήμαρχοι ( εκλέγονται 10)

  1. Μαρκόπουλος Γεώργιος, Δήμαρχος Γαλατσίου: 100 
  2. Κωνσταντέλλος Γρηγόρης, Δήμαρχος Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης: 69
  3. Φωστηρόπουλος Ιωάννης, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου: 61
  4. Μπουρνούς Ευάγγελος, Δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου: 60
  5. Μαυρίδης Αναστάσιος, Δήμαρχος Λυκόβρυσης-Πεύκης: 56
  6. Ζορμπάς Βασίλειος. Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής:  44
  7. Κιούσης Δημήτρης, Δήμαρχος Κρωπίας: 42
  8. Κωνσταντάτος Ιωάννης, Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης: 35
  9. Τσίρμπας Γεώργιος, Δήμαρχος Αγ. Αναργύρων-Καματερού:  35
  10. Ζορμπάς Ιωάννης, Δήμαρχος Αίγινας: 30

——————————————————-

  1. Μπινίσκος Αναστάσιος, Δήμαρχος Δάφνης-Υμηττού:  29

Δημοτικοί Σύμβουλοι (εκλέγονται 3)

  1. Αξιώτης Βασίλειος 60
  2. Ηλίας Ιωάννης 60
  3. Μπάρδης Μελέτιος 55 (μετά από κλήρωση με τον ισοψηφίσαντα Γ. Σωφρόνη)

——————————————-

  1. Σωφρόνης Γεώργιος 55
  2. Ξυριδάκης Παντελής 41
  3. Κοσμοπούλου Αναστασία 41
  4. Κασαγιάννης Λάμπρος 38
  5. Τούντας Αντώνιος 33
  6. Αλιγιζάκη Ασπασία 32
  7. Γώγος Χρήστος 27
  8. Μούρτζής Δημήτριος 23
  9. Αραμπατζής Γαβριήλ 18
  10. Οικονόμου Ευθύμιος 9

Δημοτικοί Σύμβουλοι για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ (εκλέγονται 33)

  1. Τεντόμας Χρήστος 73
  2. Κορομάντζος Βασίλειος 55
  3. Σταθούλης Σπύρος 50
  4. Κουκής Νικόλας 47
  5. Ζόμπος Κωνσταντίνος 45
  6. Βουγιουκλάκης Αιμίλιος 44
  7. Πουλάκης Πέτρος 44
  8. Ηλίας Ιωάννης 41
  9. Μπαρτζής Μελέτιος 40
  10. Βαφειάδης Νικόλαος 39
  11. Παπαθανάσης Δημήτριος 39
  12. Φιλίππου Βασίλειος 39
  13. Ευσταθίου Αναστάσιος 39
  14. Ξυριδάκης Παντελής 35
  15. Καλαντζής Νεκτάριος 35
  16. Μωραίτης Κωνσταντίνος 35
  17. Αυλήτης Βαγγέλης 34
  18. Ευσταθίου Κώστας 34
  19. Σωφρώνης Γεώργιος 33
  20. Ροκόφυλλου Άννα 33
  21. Διάκος Ιωάννης 32
  22. Οικονόμου Γεώργιος 32
  23. Κωστάκης Μανώλης 32
  24. Ζαμάνης Διονύσιος 31
  25. Μπαντής Μιλτιάδης 31
  26. Παπανικολάου Ευάγγελος 31
  27. Τσικρικώνη Άννα -Μαρία 31
  28. Κούπας Ευστάθιος 30
  29. Λαγουδάκος Ιωάννης 30
  30. Πρεκετές Χρήστος 30
  31. Βλασσόπουλος Παντελεήμων 29
  32. Τούντας Αντώνιος 26
  33. Τρίγκα Νίκη 25

Αναπληρωματικοί

  1. Κασαγιάννης Λάμπρος 23
  2. Βάρσος Βασίλειος 22
  3. Ράντη Δήμητρα 22
  4. Μουρτζής Δημήτριος 21
  5. Φουρναράκη Μαρία 21
  6. Κοσμοπούλου Αναστασία 20
  7. Κάντζος Ιωάννης 18
  8. Μιχαηλίδης Μιχάλης 18
  9. Μιχαλοπούλου Μαρία 18
  10. Σμυρνής Δημήτριος 18
  11. Κρεμμύδα Ευτυχία 17
  12. Γιαννάκος Νικόλαος 16
  13. Οικονόμου Θεμιστοκλής 16
  14. Γεωργιάκος Δημήτριος 15
  15. Μπουρδάκου Κυριακή 14
  16. Σάρκουλας Βασίλειος 12

Υποψήφιοι για το Εποπτικό Συμβούλιο (εκλέγονται 3)

  1. Αβραμίδης Νικόλαος
  2. Διάκος Ιωάννης
  3. Τσικρικώνη Άννα -Μαρία

«Νέα Αυτοδιοίκηση» (Γιώργος Ιωακειμίδης) 50 ψήφοι, 4 έδρες

Γιώργος Ιωακειμίδης, Πρόεδρος Π.Ε.Δ.Α., Δήμαρχος Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη

Εκλεγέντες Δήμαρχοι (2)

  1. Γιώργος Ιωακειμίδης, Δήμαρχος Νίκαιας-Ρέντη
  2. Ανδρέας Κονδύλης, Δήμαρχος Δήμου Αλίμου

  1. Ανδρούτσου Μαρία, Δήμαρχος Δήμου Αγίου Δημητρίου
  2. Μανιατόγιαννης Ξένος, Δήμαρχος Δήμου Βριλησσίων
  3. Σταμούλης Γρηγόρης, Δήμαρχος Δήμου Μεγαρέων
  4. Βοσκόπουλος Χρήστος, Δήμαρχος Δήμου Καισαριανής

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι (2)

1. Καρύδης Δημήτρης, Δήμος Πειραιά

2. Κουτελάκης Γιώργος, Δήμος Νέας Σμύρνης (πρ. Δήμαρχος)


  1. Σύρμα Θεοδώρα, Δήμος Αλίμου
  2. Ιατρού Σταύρος, Δήμος Λαυρεωτικής, (πρώην Δήμαρχος)
  3. Ξένου Μαρία, Δήμος Αλίμου

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ

(κατά αλφαβητική σειρά και όχι κατ΄εκλογή)

  1. Αντζίνας Ιωαάννης
  2. Ιατρού Σταύρος
  3. Καρύδης Δημήτρης
  4. Κουτελάκης Γιώργος
  5. Λαγουδάκης Αθανάσιος
  6. Μαυραγάνης Αλέξιος
  7. Μπακατσέλος Ιωάννης
  8. Ξένου Μαρία
  9. Σύρμα Θεοδώρα
  10. Τσεμπέρης Χρήστος

«Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Πρωτοβουλία» (31 ψήφοι και 3 έδρες)

Γρηγόρης Κατωπόδης, Δήμαρχος Δήμου Βύρωνα

Εκλεγείς Δήμαρχος (1)

  1. Κατωπόδης Γρηγόριος (Δήμαρχος Βύρωνα)

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι (2)

  1. Ηλιόπουλος Αθανάσιος (Νάσος) Δήμος Αθηναίων

 2. Χριστούλη Ελένη, Δήμος Χαλανδρίου

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι Για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ

(Κατ΄αλφαβητική σειρά και όχι κατ΄εκλογή/Δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής στοιχεία σταυροδοσίας)

  1. Βασιλόπουλος Αριστείδης
  2. Ηλιόπουλος Αθανάσιος (Νάσος)
  3. Καφατσάκη-Βλάχου Τίνα
  4. Σαράντης Νικόλαος
  5. Σταθόπουλος Ιωάννης
  6. Χριστούλη Ελένη

«Αυτοδιοικητικό Κίνημα» (30 ψήφοι, 3 έδρες)

Σταύρος Τζουλάκης, Δήμαρχος Δήμου Νέας Σμύρνης

Εκλεγέντες Δήμαρχοι (2)

  1. Ζενέτος Νικόλαος, Δήμαρχος Δήμου Ιλίου
  2. Τζουλάκης Σταύρος, Δήμαρχος Δήμου Νέας Σμύρνης

Εκλεγείς Δημοτικός Σύμβουλος (1)

  1. Γερουλάνος Παύλος, (Δήμος Αθηναίων)

Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής πληροφόρηση για τους εκλεγόμενους Δημοτικούς Συμβούλους στην Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ. 

«Λαϊκή Συσπείρωση» (19 ψήφοι και 2 έδρες)

Βαγγέλης Σίμος, δημοτικός σύμβουλος Δήμου Πετρούπολης, πρ. Δήμαρχος

Δεν υπήρχαν υποψήφιοι Δήμαρχοι

Εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι (2)

  1. Σίμος Ευάγγελος, Δήμος Πετρούπολης (πρ. Δήμαρχος)
  2.  Σταμέλος Ηλίας, Δήμος Καισαριανής, (πρ. Δήμαρχος)

Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής συνολική πληροφόρηση για τους εκλεγόμενους Δημοτικούς Συμβούλους στην Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ. 

Να πούμε εδώ ότι από την Αγία Παρασκευή ο Δημοτικός σύμβουλος Γιώργος Οικονόμου εκλέχτηκε ως μέλος της ΚΕΔΕ.