«Τρικλοποδιά» Χολαργού στην Αγία Παρασκευή (1-1)

Στο «Μαρκ Μαρσώ» απέμεναν μόλις λίγα δευτερόλεπτα για τη συμπλήρωση του ενηνηνταλέπτου.

Με γκολ του Κραψίτη από το πρώτο ημίχρονο, η Αγία Παρασκευή βρισκόταν… αγκαλιά με ένα «τρίποντο» που θα την καθιστούσε μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα μπαράζ ανόδου. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, «χτύπησε» ο Σκούμας και πέτυχε για τον Χολαργό το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και το οποίο κρατά λεπτές τις ισορροπίες στην κορυφή των πλέι οφ της Α’ ΕΠΣΑ, ενόψει και του αυριανού (10/4) αγώνα στο Χαλάνδρι αλλά και των δύο αγωνιστικών που απομένουν.

Μπροστά σε περίπου 700 φιλάθλους των δύο ομάδων και του αθηναϊκού ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου Χολαργού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν κάποια από τις καλές στιγμές που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο και να προηγηθούν στο σκορ. Ήταν το 35ο λεπτό όταν ο Ψαραδέλης έκανε την κάθετη πάσα στον κενό χώρο, ο Κραψίτης βρέθηκε σε θέση βολής και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μολφέση για το 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η «Σάντα» έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και να μην επιτρέπει στον Χολαργό να γίνει απειλητικός. Ωστόσο, λίγο πριν την εκπνοή οι γηπεδούχοι «βρήκαν» γκολ σε μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις που πάτησαν στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις. Η άμυνα της Αγ. Παρασκευής δεν απομάκρυνε την μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στον Σκούμα να μπει στην περιοχή, να βρεθεί απέναντι στον Καταχανάκη και με δυνατό σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Ο βαθμός της ισοπαλίας προφανώς δεν ικανοποιεί τον Χολαργό, που έμεινε στην τελευταία θέση με δύο βαθμούς, όμως δεν επέτρεψε και στην Αγία Παρασκευή να… χαμογελάσει, ειδικά με τον τρόπο που διαμορφώθηκε το σκορ, παρότι πλέον είναι στην κορυφή με επτά βαθμούς.

Διαιτητές: Μπαϊρακτάρης, Τσολακίδης-Μητράκος

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Σπύρος Μόχλας): Μολφέσης, Ντόβας (78′ Τριάντης), Τσάγκαρης, Τσίρος, Μιχελής, Μπαλαχτσής (46′ Μυλωνάς), Κοντογιάννης, Ζαχαρόπουλος, Χατζής, Τσιαντής (46′ Καρράς), Σκούμας

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Σήφης Βενάκης): Καταχανάκης, Κόλλιας, Χατζίου, Φειδαίος, Τριανταφυλλίδης, Σταμούλης, Φάρκωνας (54′ Πατερίτσας), Γαλανόπουλος, Κουλούρης (54′ Μπόλης), Ψαραδέλης (86′ Λαζόπουλος), Κραψίτης

Πηγή:soccerlive.gr