Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Κύπελλο Ανδρών: Συνεπής στο ραντεβού του Final 4 η Αγία Παρασκευή

Το τελευταίο παιχνίδι που εκκρεμούσε για την ολοκλήρωση των προημιτελικών του Κυπέλλου ήταν αυτό ανάμεσα σε Αγία Παρασκευή και ΑΕ Γκράβας. Η περσΙνή κάτοχος του Κυπέλλου, Αγία Παρασκευή,  νίκησε 3-1, πήρε την πρόκριση και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε σαν ντέρμπι η Γκράβα έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους. Το πρώτο σετ κρίθηκε σε λεπτομέρειες με την ομάδα της Γκράβας να φτάνει στο 25-27 και να παίρνει προβάδισμα. Από εκεί και πέρα, όμως, μίλησε η ποιότητα των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Χρήστου Κατσιγιάννη έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο τις επιθετικές τους αρετές ενώ κράτησαν την υποδοχή σε πολύ καλά επίπεδα.

Το αποτέλεσμα ήταν όχι απλά να αλλάξει η ροή του αγώνα αλλά να γίνει η ανατροπή και το 3-1 με την Αγία Παρασκευή να πανηγυρίζει την πρόκριση στο φετινό Final 4, εκεί που βρίσκονται ήδη Ηλυσιακός, Αθηνά Μαγκουφάνας και ΑΕ Αμπελοκήπων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:3η αγωνιστική Κυπέλλου Ανδρών

ΑΟ Παγκρατίου – ΑΟ Ηλυσιακός     0-3 (30-32,23-25,21-25)

ΑΕ “Αθηνά” Μαγκουφάνας 2004 – ΑΚ Ζωγράφου 3-0 (25-14,31-29,25-12)

ΑΟ Οδυσσέας – ΑΕ Αμπελοκήπων  1-3 (25-21,21-25,23-25,18-25)

ΑΕ Αγίας Παρασκευής – ΑΕ Γκράβας   3-1 (25-27, 25-12, 25-12, 25-19)

Πηγή:http: volleynews.gr