«Σάντα»… εξάσφαιρη, πλησίασε την άνοδο (6-0 τον Απόλλωνα Αγ. Ιωάννη)

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο επανήλθε στις επιτυχίες η Αγία Παρασκευή μετά την ήττα σοκ της περασμένης αγωνιστικής στη Σητεία και μπήκε ξανά και… αποφασιστικά στο κόλπο της ανόδου στη Γ’ Εθνική!

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής η «Σάντα» υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Αγ. Ιωάννη, του οποίου επιβλήθηκε με το εμφατικό 6-0, με τους πρωταθλητές Χανίων να βλέπουν τις δικές τους πιθανότητες να ελαχιστοποιούνται. Ωστόσο, θα πρέπει να σημειωθεί ότι καθοριστικό ρόλο στην έκταση του σκορ έπαιξε το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με αριθμητικό μειονέκτημα για 75 λεπτά αγώνα λόγω αποβολής του Μ. Ψαράκη με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο (15′). Λίγο νωρίτερα, συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό, ο Κραψίτης είχε ανοίξει το σκορ με σουτ (1-0), ενώ στο 24′ ο Πατερίτσας με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στο 46′ ο Κραψίτης είδε την μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι από φάουλ που εκτέλεσε, όμως τέσσερα λεπτά μετά (50′) βρήκε… δίχτυα με σουτ για το 3-0. Πλέον, τα πράγματα είχαν γίνει ακόμη πιο εύκολα για την Αγία Παρασκευή, η οποία πέτυχε άλλα τρία γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Στο 55′ ο Φάρκωνας (4-0), στο 83′ ο Μπόλης (5-0) και στο 90′ πάλι ο Φάρκωνας (6-0), υπέγραψαν με ισάριθμα σουτ τη συνέχεια του αγώνα.

Διαιτητές: Μαυραντωνάκης, Πετρίδης-Τραουδάς (Χίου)

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Σήφης Βενάκης): Μαλιαρίτσης, Κόλλιας (72′ Φειδαίος), Χατζίου, Γαλανόπουλος, Τριανταφυλλίδης (72′ Μήτσης), Πατερίτσας, Μπουτσικάρης (60′ Λαζόπουλος), Σταμούλης, Ψαραδέλης (72′ Καραγιάννης), Κραψίτης (51′ Φάρκωνας), Μπόλης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ (Αντώνης Συροκάκης): Κουκλάκης, Παπακαστρήσιος, Παληγεώργος (65′ Γκούντελος), Ταταράκης, Γαλανίδης (46′ Ρουσάκης), Μαρκουλάκης, Μποτωνάκης (60′ Τσόλης), Α. Ψαράκης (56′ Κοντορινάκης), Μ. Ψαράκης, Δρακάκης (65′ Βακαλουνάκης).

Πηγή: soccerlive.gr